Säljare DVH till Rybrinks Distrikt ÖST

Rybrinks grundades 1983 och är ett familjeföretag som fört kunskap vidare i generationer. Mycket har hänt sedan dess. Idag är vi 26 personer, på huvudkontoret i Kungsbacka och på vårt lager i Skene, som alla jobbar för att ta fram produkter och upplevelser för din vardag. Vare sig det är en ny doft på tvålen eller en skonsammare bomull, så är vårt löfte till dig en skönare vardag. Resan har varit lång från att packa bomull och tvål hemma i källaren, till att 30 år senare utveckla affärer tillsammans med de största återförsäljarna i Norden.
Vi brinner för det vi gör och är ”kära” i våra produkter, på gränsen till nördiga. Vi är stolta över vår historia och vårt ursprung och vi framstår som det kunniga och personliga familjeföretaget som utmanar de stora aktörerna. 

Läs mer på www.rybrinks.se 

Vi söker en målmedveten kollega som älskar att göra affärer. Du trivs med att arbeta i ett entreprenörsdrivet bolag och kommer att erbjudas en roll i ett företag som befinner sig i en mycket spännande utvecklingsfas, vilket innebär stort inflytande och delaktighet i Rybrinks fortsatta resa. 

Om tjänsten 

Rybrinks är ett anrikt familjebolag som ligger rätt i tiden. Bolaget har en stor potential och en tydlig ambition om att fortsätta utvecklas inom kategorierna Tvål, Bomull & Papper, Skönhet, Baby, Rengöring och Intimhygien med bl.a. varumärken som TOPZ och Gunry. Hos Rybrinks har vi inställningen att allt är möjligt så länge vi gör det tillsammans. Rybrinks har 26 anställda och på huvudkontoret i Kungsbacka finns funktioner inom sälj, marknad- och innovation, inköp och ekonomi. På vårt lager i Skene finns logistikfunktion inkl. varuplanering- och kundorderadministration. 

Som vår Säljare Distrikt ÖST, Geografi Södermanland, Östergötland och Småland, kommer du att ansvara för ett mycket viktigt affärsdistrikt. Vi erbjuder en roll som i vardagen uppmuntrar affärssinne och beslutsförmåga. Vardagen kommer att utmana dig på flera olika sätt. Tjänsten kräver en god balans mellan administration, framsynt planering, att förädla butikernas avdelningar samt inte minst att kunna sälja in känslan i Rybrinks varumärken och produkter. Du ingår i ett säljteam som består av sex personer och du rapporterar till Försäljningschef.  

Vi vill också förstärka att du internt har stor möjlighet att påverka Rybrinks på kort- och lång sikt. Genom ledorden Kunskap, Nytänk och Passion strävar vi tillsammans - genom en prestigelös företagskultur - mot att varje kollega får utrymme att aldrig ”slå i taket”.   

Ditt huvudsakliga ansvarsområde innefattar: 

 • På övergripande nivå utveckla Rybrinks kundrelationer på affärsdistrikt ÖST.
 • Inspirera och bygga förtroende för Rybrinks varumärken och produkter 
 • Via kategoriarbete utveckla tillgängligheten av Rybrinks sortiment 
 • Presentera nyheter och centrala kampanjer 
 • Proaktivt utmana varje butiks fortsatta utveckling 
 • Arbeta mot budget och presentera distriktsresultat säljcykelvis 

Kvalifikationer och erfarenhet 

 • Erfarenhet av försäljning, gärna inom dagligvaruhandeln 
 • Goda kunskapar inom Officepaketet
 • Minimum gymnasial utbildning  
 • Lämplig bostadsort, Linköping/Norrköping med omnejd

Personliga egenskaper 
För att vara framgångsrik i denna roll är du en prestationsorienterad och nyfiken person som skapar förtroende. Du vågar vara dig själv och strävar alltid efter att vara lösningsorienterad. Du lyfter blicken och kan balansera kort- och långsiktighet. Du har en god social kompetens och känner ett starkt engagemang i företagets utveckling samt en stark vilja att göra skillnad. 

Övrig information  

 • Du erbjuds en fast lön plus möjlighet till bonus och givetvis erbjuds du tjänstebil, dator och telefon.  
 • Distrikt ÖST
 • Du utgår från hemmakontor 

Ansökan 
Vi samarbetar med rekryteringsföretaget Your Talent i denna rekrytering, ansök på www.yourtalent.se  För ytterligare information vänligen kontakta rekryteringskonsult MartinaTräen 0722-888220 martina.traen@yourtalent.se eller Johan Sjöberg på 0761-709851, johan.sjoberg@yourtalent.se . Vi ser över sökanden löpande så vänta ej med din ansökan. Välkommen till Rybrinks!

Obs. Under veckorna 28-31 kan svarstiden på din ansökan fördröjas något pga semestertider.

 

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.